Magyarországon az új büntető törvénykönyv hatálybalépése óta bizonyos szabályok változásokon mentek át, amikkel mindenkinek tisztában kell lennie. Bizony ez vonatkozik a jogos védelem fogalmára is, aminek esetében azért volt szükség a változtatásra, mert számos félreértelmezéshez vezetett.
Ezért is lehet tanácsos alaposan utánajárni ennek a törvénynek. A jogos védelem tekintetében tudni kell, hogy több évtizedig a kiindulópontot az jelentette, hogy az állam mindenhatónak volt, emiatt ez a tett törvénybe ütközött.
Azonban a szakemberek hamar rájöttek, hogy az állam mindent nem tud egyedül megoldani. Például nincs lehetősége mindenki mellé rendőrt állítani, vagy más, védelmet biztosító személyt. Emiatt a jogos védelem korlátozott formában megjelent a törvénykönyvben.
Idővel pedig ennek a fogalomnak a keretei egyre tágabb értelmet nyertek, és napjainkban már az sem tekinthető vizsgálható tényezőnek, hogy a védekező személy félelemből hárított el egy akár életveszélyesnek is minősíthető támadást, vagy épp felindulásból cselekedett-e egy szóban forgó, veszélyekkel teli helyzetben.